معرفی شرکت پال داینامیک

شرکت پال داینامیک

شرکت پال داینامیک در سال 1984 تأسیس شده است و فعالیت تخصصی خود را با تأکید بر کیفیت و صداقت در ارائه خدمات، معطوف به طراحی و تولید میراگرهای اصطکاکی نموده است. در سال‌های گذشته شرکت پال داینامیک به جهت عملکرد عالی تجهیزاتش در محافظت لرزه‌ای سازه‌ها، شهرتی بین‌المللی کسب نموده است. این شرکت همچنان پیش‌رو در تولید میراگرهای اصطکاکی است.

دکتر آوتار پال با الهام از اصل اصطکاک ترمز، میراگرهای اصطکاکی پال (PFD) را جهت محافظت لرزه ای سازه ها ابداع نمود که در عین افزایش مقاومت سازه‌ها در برابر خسارات لرزه‌ای، به میزان قابل توجهی از هزینه‌های اولیه ساخت می‌کاهد.

 

 

میراگرهای اصطکاکی می بایست دارای عملکردی قابل اطمینان و پایدار در طول عمر مفید سازه باشد. البته به کارگیری نیروی اصطکاک به طریقی پایدار و قابل اعتماد بسیار مشکل است؛ اما در طول بیش از یک دهه فعالیت در زمینه ی تحقیق و توسعه ی این تجهیزات، شرکت پال توانست با استفاده از سطوح اصطکاکی عمل آوری شده و فرآیند ساختی منحصر به فرد، بر مسائل و موانع این راه غلبه کند.

 

 

میراگرهای اصطکاکی پال به طور موفقیت آمیزی در ایالات متحده و کانادا، تحت آزمایش‌هایی سختگیرانه قرار گرفته است. در سال 1985 شورای تحقیقات ملی کانادا (NRC) قابی 3 طبقه را بر روی میز لرزه‌ی دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در ونکوور آزمایش نمود. همچنین در سال‌های 1986 و 1987، بنیاد ملی علوم ایالات متحده قابی 9 طبقه را بر روی میز لرزه‌ی دانشگاه برکلی واقع در کالیفرنیا مورد آزمایش قرار داد. در طی آزمایش‌های صورت گرفته، این سازه‌ها تحت 20 رکورد زلزله قرار گرفتند. در این تحریکات قاب‌های مجهز به میراگرهای اصطکاکی پال، حتی در برابر زلزله‌ای با قدرتی 5 برابر زمین‌لرزه‌ی 1985 مکزیکو، بدون خسارت باقی ماندند.

 

آزمایش میز لرزه بر روی قاب 9 طبقه مجهز به میراگرهای پال در دانشگاه کالیفرنیا 

اولین ساختمان مجهز به میراگرهای اصطکاکی پال در سال 1987 ساخته شده است. از آن پس به طور رو به رشدی در سطح دنیا در پروژه های جدید به عنوان تجهیز محافظت لرزه ای سازه و در سازه های موجود جهت مقاوم سازی لرزه ای به کار گرفته شده است. این تجهیز برای محافظت لرزه ای بیش از 250 ساختمان مهم در کانادا، ایالات متحده، چین، کلمبیا، هند، اندونزی، ایران (سفارت کانادا)، مکزیک، پاکستان و فیلیپین، به کار گرفته شده است. کارخانه ی هواپیمای بوئینگ واقع در اِورِت واشینگتون (که یکی از عظیم ترین ساختمان های دنیا است) و 6 مرکز توسعه شرکت بوئینگ با PFD مقاوم سازی شده است. در مورد شرکت بوئینگ استفاده از میراگر پال صرفه ای اقتصادی 50 میلیون دلاری را نتیجه داده است. به همین طریق نیز در مرکز پیمان موسکون (Moscone Convention Center) واقع در سن فرانسیسکو، ده ها میلیون دلار در هزینه ها صرفه جویی شده است. در کانادا دفتر مرکزی دادگستری واقع در اُتاوا، دفتر مرکزی آژانس فضایی کانادا، کنگره کاخ، دانشگاه کونکوردیو، دانشگاه علوم بهداشت و سلامت مک گیل، دفتر مرکزی پلیس ایالتی و بیمارستان های دولتی شهر مونترال، از میراگرهای اصطکاکی پال بهره جسته اند. بزرگترین میراگر دنیا با ظرفیت 8700 کیلونیوتن، توسط شرکت پال تولید شده و در برج اداری تورره کوئارزو (Torre Cuarzo) به ارتفاع 180 متر، در مکزیکوسیتی به کار رفته است. همچنین ساخت برجی 50 طبقه در بلوار رفورما (.Reforma Blvd) در مکزیکوسیتی آغاز شده است. همچنین از PFD در سالن اجتماعات ویلشایر گراند (Wilshire Grand) به عنوان تجهیز محدود کننده ارتعاشات، استفاده شده است.

براساس معیارهای مندرج در FEMA، آزمایش‌ بر روی نمونه اولیه (Prototype Test) و آزمایش محصولات (Production Test) در 20 چرخه انجام می‌شود. هر میراگر پال حداقل برای دو چرخه‌ی معکوس نیز آزمایش می‌شود. قبل از اینکه حمل تجهیزات برای کارفرما آغاز شود، 10% میراگرها به صورت تصادفی انتخاب شده و تحت آزمایش های نهایی برای صحت سنجی عملکردی، تحت نظارت یکی از اساتید دانشگاه قرار می گیرد. بر این اساس میراگرهای پال انطباق لازم را با معیارهای مندرج در FEMA، دارا می‌باشد.

 

دکتر جیمز کلی و دکتر میرزا در محل انجام آزمایش های بارگذاری میراگرهای پال در مونترال کانادا

PFD به خوبی در دنیا شناخته شده و در آیین نامه های ساختمانی در کشورهای لرزه خیزِ توسعه یافته، پذیرفته شده است و در بسیاری از کتب دانشگاهی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در آمریکای شمالی عملکرد مناسب میراگرهای پال معیار اصلی بررسی و مقایسه سایر انواع میراگرها است. تعدادی از میراگرهای اصطکاکی پال پس از گذشت 10 سال از نصب مورد آزمایش قرار گرفته و عملکردی بسیار مناسب از آن ها ثبت شده است.

این اختراع ثبت شده چندین جایزه از جمله جایزه «Raymond Reese Research Prize 1983» از ASCE (به جهت سهم قابل توجه و مؤثر این تجهیز در مهندسی سازه) را به خود اختصاص داده است.