دکتر آوتار پال

دکتر آوتار پال

دکتر آوتار پال با الهام از اصل اصطکاک ترمز، میراگرهای اصطکاکی پال (PFD) را جهت محافظت لرزه ای سازه ها ابداع نمود و در سال 1984 میلادی شرکت پال داینامیک (Pall Dynamics Ltd) را -که همچنان در تولید میراگرهای اصطکاکی در سطح دنیا پیشرو است- تأسیس کرد. میراگرهای پال به جهت کیفیت و عملکرد عالی، شهرتی بین المللی کسب نموده اند. ابداع این میراگرها صنعت ساختمان را در مناطق لرزه خیز متحول نمود. در طول عمر مفید سازه، نیازی به نگهداری، تعمیر و یا تعویض PFD نمی باشد.

اهداف پژوهشی

یکی از اصلی ترین اهداف پژوهشی دکتر پال ساخت یک میراگر اصطکاکی ایده آل بوده است. میراگرهای اصطکاکی می بایست دارای عملکردی قابل اطمینان و پایدار در طول عمر مفید سازه باشد. البته به کارگیری نیروی اصطکاک به طریقی پایدار و قابل اعتماد بسیار مشکل است؛ اما در طول بیش از یک دهه فعالیت در زمینه ی تحقیق و توسعه ی این تجهیزات، شرکت پال توانست با استفاده از سطوح اصطکاکی عمل آوری شده و فرآیند ساختی منحصر به فرد، بر مسائل و موانع این راه غلبه کند. از همین رو مشکلاتی چون زوال تحت اثر سایش، پدیده‌ چسبندگی ـ لغزش (Stick-Slip)، جوش سرد و تغییر ضریب اصطکاک در طول مدت عدم به کار افتادن میراگر، در میراگرهای اصطکاکی پال دیده نمی شود.

برخی از مقالات و کارهای پژوهشی صورت گرفته بر روی میراگرهای اصطکاکی پال در سایت شرکت پال داینامیک قابل مشاهده است.

میراگرهای اصطکاکی پال

میراگرهای اصطکاکی پال به طور موفقیت آمیزی در شورای تحقیقات ملی کانادا (NRC) و در بنیاد ملی علوم ایالات متحده در دانشگاه کالیفرنیا، به سال 1987 تحت آزمایش هایی دقیق و سخت گیرانه قرار گرفت. این میراگرها در زلزله ای با ارتعاشاتی شدیدتر از 5 برابر زلزله ی سال 1985 مکزیک، عملکردی مناسب نشان دادند.
PFD به خوبی در دنیا شناخته شده است و در آیین نامه های ساختمانی در کشورهای لرزه خیزِ توسعه یافته، پذیرفته شده است و در بسیاری از کتب دانشگاهی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این اختراع ثبت شده چندین جایزه از جمله جایزه «Raymond Reese Research Prize 1983» از ASCE (به جهت سهم قابل توجه و مؤثر این تجهیز در مهندسی سازه) را به خود اختصاص داده است.